Wyszukaj po marce

Elektron Music Machines

 

 

Elektron Music Machines producent syntezatorów w i maszyn perkusyjnych zlokalizowany w Göteborgu, mieście zachodniego wybrzeża Szwecji. To miasto przemysłowe ze stoczniami, charakterystycznymi dokami i zardzewiałymi dźwigami portowymi, stało się domem firmy i miało ogromny wpływ na charkter urządzeń i tak jak Elektron jest częścią tego miasta, miasto jest częścią firmy Elektron. To wszystko to ma ogromne znaczenie aby odpowiedznio zrozumiec filozofię firmy i klaruje się się podczas piewszego kontaktu z produktami Elektron w momencie gdy pojawia się ten szczególny charakterystyczny unikalny "dźwięk".

Wszystkie instrumenty Elektron zaprojektowane są według najwyższych standardów, montowane ręcznie i testowane przed wprowadzeniem do sprzedaży. Oferta producenta to narzędzia dla producentów, artystów i DJ-ów zarówno dobrze znanych, jak i undergroundowych, pozwalających doskonalenie swojego brzmenia i umiejętności, poszukiwania nowych rejonow muzyki. 

Elektron przyzwyczail swoich uzytkownikow do rozbudowanych syntezatorów wyposażonych w unikalne sekwensery pozwalające na tworzonie unikalnych przebiegow. Pierwsze urządzenia nie licząc oldschoolowego SID Station z tak zwanej serii "srebnej" to rozwiązania cyfrowe ktore zrewolucjonizowały obecnie znany rynek syntezatorów:

 • Monomachine SFX-60+  - Syntezator SuperWave, analogowo modelowany z SUB oscylatorami, SID z Commodore 64 oraz syntezą FM
 • Drummachine SPS-1 / UW+ w dwóch wersjach z samplerem i bez

Kolejne, najpopularniesze jak do tej pory to urządzenia z serii czarnej w której to sklad wchodziły dwan aanalogowe potwory, Analog Four - chyba najbardziej wszechstrony syntezator analogowy jaki powstał w ogole oraz analogowy drummachine z padami w stylu mpc oraz wbudowanym samplerem typu "one shot". Do tego stereofoniczny sampler Octatrack i wersja Analog Four z kalwiaturą czyli Analog Keys. Po za w pełni analogową scieżką sygnałową naprawdę niesamowitym organcznym brzmieniem jednym z sekretów instrumentow jest unikalny sekwencer . Przy jego pomocy można nagrywać w trybie krokowym lub na żywo a nagrany materiał od razu jest kwantyzowany, zapewniając dokładność rytmiczną, lub niedokładność z użyciem Micro Timing. Jednak sekwencer wyróżnia się m.in. jednąwyjątkową funkcją - „parameters lock”. Dzięki niej, do każdego kroku (nuty) w sekwencerze można przypisać na stałe różne ustawienia dowolnych parametrów edycyjnych. Wynika z tego, że prosta melodia, z prostą barwą może brzmieć zupełnie inaczej, dając nieskończone możliwości kreacji brzmienia i melodii. W tej rodzinie urządzeń producent ofeorował (w tej chwili nie są juz produkowane) następujące urządzenia:

 • Octatrack
 • Analog Four 
 • Analog Rytm
 • Analog Keys

Po kilku latach seria ta doczekala się nowych wersji MKII z nowymi przyciskami oraz kilkuma nowymi funkcjonalnściami w kazdym z urządzeń. Do dnia dzisiejszego doczekaliśmy się juz nowych wersji:

 • Octatrack MKII
 • Analog Four MKII
 • Analog Rytm MKII

Jednak co najciekwsze Elektron pod koniec 2018 roku przedstawił nową formułę cyfrowych maszyn, posiadających mniej rozbudowane funkcjonalności przy zachowaniu charakterystycnych cech i brzmienia Elektron, posiadających nowe wytrzymałe przyciski sekwencera oraz jednolitą komaktową obudowę. Urządzenia charakteryzuje tez nowy przdział cenowy (w przybiliżeniu połowa ceny poprzednich urządzeń) Pierwszym urządzenie Elektron Digitakt  - 8 trackowy mono drum sampler typu "one shot" z dodatkowymi 8 kanalami MIDI umożliwiającymi sterowanie zewnętrznymi instrumentami. Z kolei na targach NAMM 2018 przedstawiono kolejne urządznie Elektron Digitone. I jezeli Digitakt mozna było porównywać do Octatrack (choć są to tak naprawdę zupełnie inne urządzenia - chodzby ze wzgłedu na sampling Mono /Stereo) to w przypadku Digitone mamy do czynenia z zupełnie nowym urządzeniem - Syntezatorem FM z dodatkowumi trackmai MIDI oraz nowymi efektami i sekwencerem. Digitone to sygnał w jakim kierunku rozwinie się ta linia produktów - małych budzetowych bardzo funkcjonalnych syntezatorów i maszyny zaprojektowanych do uzycia zarówno w studio jak i na scenie, i w ktorej już niebawem z całą pewnością pojawią się kolejne urządzenia. Warto tez wspomnieć ze wszystkie nowe urządzenia Elektron mają wsparcie dla oprogramowania Overbridge ktore integruje środowisko DAW z instrumentami muzycznymi oferując wielokanałowe nagrywanie, nieskończoną ilość automatyzacji oraz ekranowy interface uzytkownika ze wszystkie funkcjonalności instrumentu na jednym ekranie. Na dzień dzsiejszy w skład tej grupy maszyn wchodzą:

 • Digitakt
 • Digitone 

Niestety miłośnicy "dużych" maszyn Elektron nie są zachwyceni tym rozwojem sytuacji i już od kliku tat oczekują na nowe pełnowymiarowe urządzenia, podnoszące poprzeczkę na taki poziom jak Analog Four i Analog Rytm kilka lat wstecz. Juz od dawna spekulowano o 8 trackowym samplerze, syntezatorze granularnym oraz mikserze z efektorem który integrowałby kilka maszyn (z wysylakami na efekty lub wbudowanymi procesorami efektów) w warunkach scenicznych. To oczywiście wszystko spekulacje i domysły użytkowników urządzń Elektron. Jedno jest pewne że rok 2018 będzie przelomowy dla tej marki i napewno doczekamy się nowych pełnowymiarowych maszyn!

Na koniec kilka słow o procesorach efektów gdzie do tej pory ukazał się analogowy podłogowy przester monofoniczny / gitarowy Analog Drive oraz bardzo ciekawy stereofoniczny analogowy procesor efektów Analog Heat. Zbudowany w obudowaie znanej z Digitakt i Digitone oferuje 8 torow syngnałowych przesterów i nasycenia, zaawansowany analogowy multimode filtr oraz LFO i korekcję. Po dogłębnej analizie okazuje się że jest to urządzenie o ogromnych mozliwościa ksztaltowania dzwięku i w zasadzie nie ma konkurencji narynku zarówno w aspekcjie funkcjonalnym jak i cenowym. Analog Heat to także interface Audio USB oraz "procesor VST" ktory mozna uruchamiać w aplikacji DAW. Ta grupa urządzeń Elektron obecnie zawiera: 

 • Analog Heat
 • Analog Drive

Na koniec kilka słów, które pojawił się w naszym serwisie jako recenzja sprzętu Octatrack MKI a ktore to idalnie oddają charakter instrumentow i maszyn Elektron: 

"Pierwsze kilka miesięcy to męka. Dalsze kilka miesięcy to trud. A na końcu jest też źle: jest tyle pomysłów że nie wiadomo co właściwie robić, tyle ustawień, zwłaszcza z innymi sprzętami, że korci ciągle, żeby na nowo zmieniać. Co jest lepsze niż octatrack? nie, nie dwa octatracki bo to przepala procka w mózgu. Oczywiście jest dużo marzeń jak mógłby być jeszcze lepszy. Ale umówmy się chodzi o muzykę, bit, eksperyment, lajw, frajdę. Sprzęt robi z humanistów nowy typ nerda. Elektroniarze i elektroniary świata do dzieła ;)"

Firma Skylark Records jest oficjalnym przedstawicielem/dystrybutorem produktów Elektron w polsce. Wszystkie instrumenty Elektron są dostępne w ciągłej sprzedaży. W siedzibe naszej firmy posiadamy wszystkie modele syntezatorow i maszy Elektron do tetstów, jest także możliwość przetestowania maszyn w domu lub własnym studio. Zapraszamy do kontaktu.