+48 42 239 00 15 infolinia sprzęt
+48 42 288 11 03 infolinia muzyka

Elektron Music Machines

 

 

Elektron Music Machines producent syntezatorów w i maszyn perkusyjnych zlokalizowany w Göteborgu, mieście zachodniego wybrzeża Szwecji. To miasto przemysłowe ze stoczniami, charakterystycznymi dokami i zardzewiałymi dźwigami portowymi, stało się domem firmy i miało ogromny wpływ na charkter urządzeń i tak jak Elektron jest częścią tego miasta, miasto jest częścią firmy Elektron. To wszystko to ma ogromne znaczenie aby odpowiedznio zrozumiec filozofię firmy i klaruje się się podczas piewszego kontaktu z produktami Elektron w momencie gdy pojawia się ten szczególny charakterystyczny unikalny "dźwięk".

Wszystkie instrumenty Elektron zaprojektowane są według najwyższych standardów, montowane ręcznie i testowane przed wprowadzeniem do sprzedaży. Oferta producenta to narzędzia dla producentów, artystów i DJ-ów zarówno dobrze znanych, jak i undergroundowych, pozwalających doskonalenie swojego brzmenia i umiejętności, poszukiwania nowych rejonow muzyki. 

Elektron przyzwyczail swoich uzytkownikow do rozbudowanych syntezatorów wyposażonych w unikalne sekwensery pozwalające na tworzonie unikalnych przebiegow. Pierwsze urządzenia nie licząc oldschoolowego SID Station z tak zwanej serii "srebnej" to rozwiązania cyfrowe ktore zrewolucjonizowały obecnie znany rynek syntezatorów:

 • Monomachine SFX-60+  - Syntezator SuperWave, analogowo modelowany z SUB oscylatorami, SID z Commodore 64 oraz syntezą FM
 • Drummachine SPS-1 / UW+ w dwóch wersjach z samplerem i bez

Kolejne, najpopularniesze jak do tej pory to urządzenia z serii czarnej w której to sklad wchodziły dwan aanalogowe potwory, Analog Four - chyba najbardziej wszechstrony syntezator analogowy jaki powstał w ogole oraz analogowy drummachine z padami w stylu mpc oraz wbudowanym samplerem typu "one shot". Do tego stereofoniczny sampler Octatrack i wersja Analog Four z kalwiaturą czyli Analog Keys. Po za w pełni analogową scieżką sygnałową naprawdę niesamowitym organcznym brzmieniem jednym z sekretów instrumentow jest unikalny sekwencer . Przy jego pomocy można nagrywać w trybie krokowym lub na żywo a nagrany materiał od razu jest kwantyzowany, zapewniając dokładność rytmiczną, lub niedokładność z użyciem Micro Timing. Jednak sekwencer wyróżnia się m.in. jednąwyjątkową funkcją - „parameters lock”. Dzięki niej, do każdego kroku (nuty) w sekwencerze można przypisać na stałe różne ustawienia dowolnych parametrów edycyjnych. Wynika z tego, że prosta melodia, z prostą barwą może brzmieć zupełnie inaczej, dając nieskończone możliwości kreacji brzmienia i melodii. W tej rodzinie urządzeń producent ofeorował (w tej chwili nie są juz produkowane) następujące urządzenia:

 • Octatrack
 • Analog Four 
 • Analog Rytm
 • Analog Keys

Po kilku latach seria ta doczekala się nowych wersji MKII z nowymi przyciskami oraz kilkuma nowymi funkcjonalnściami w kazdym z urządzeń. Do dnia dzisiejszego doczekaliśmy się juz nowych wersji:

 • Octatrack MKII
 • Analog Four MKII
 • Analog Rytm MKII

Jednak co najciekwsze Elektron pod koniec 2018 roku przedstawił nową formułę cyfrowych maszyn, posiadających mniej rozbudowane funkcjonalności przy zachowaniu charakterystycnych cech i brzmienia Elektron, posiadających nowe wytrzymałe przyciski sekwencera oraz jednolitą komaktową obudowę. Urządzenia charakteryzuje tez nowy przdział cenowy (w przybiliżeniu połowa ceny poprzednich urządzeń) Pierwszym urządzenie Elektron Digitakt  - 8 trackowy mono drum sampler typu "one shot" z dodatkowymi 8 kanalami MIDI umożliwiającymi sterowanie zewnętrznymi instrumentami. Z kolei na targach NAMM 2018 przedstawiono kolejne urządznie Elektron Digitone. I jezeli Digitakt mozna było porównywać do Octatrack (choć są to tak naprawdę zupełnie inne urządzenia - chodzby ze wzgłedu na sampling Mono /Stereo) to w przypadku Digitone mamy do czynenia z zupełnie nowym urządzeniem - Syntezatorem FM z dodatkowumi trackmai MIDI oraz nowymi efektami i sekwencerem. Digitone to sygnał w jakim kierunku rozwinie się ta linia produktów - małych budzetowych bardzo funkcjonalnych syntezatorów i maszyny zaprojektowanych do uzycia zarówno w studio jak i na scenie, i w ktorej już niebawem z całą pewnością pojawią się kolejne urządzenia. Warto tez wspomnieć ze wszystkie nowe urządzenia Elektron mają wsparcie dla oprogramowania Overbridge ktore integruje środowisko DAW z instrumentami muzycznymi oferując wielokanałowe nagrywanie, nieskończoną ilość automatyzacji oraz ekranowy interface uzytkownika ze wszystkie funkcjonalności instrumentu na jednym ekranie. Na dzień dzsiejszy w skład tej grupy maszyn wchodzą:

 • Digitakt
 • Digitone 

Niestety miłośnicy "dużych" maszyn Elektron nie są zachwyceni tym rozwojem sytuacji i już od kliku tat oczekują na nowe pełnowymiarowe urządzenia, podnoszące poprzeczkę na taki poziom jak Analog Four i Analog Rytm kilka lat wstecz. Juz od dawna spekulowano o 8 trackowym samplerze, syntezatorze granularnym oraz mikserze z efektorem który integrowałby kilka maszyn (z wysylakami na efekty lub wbudowanymi procesorami efektów) w warunkach scenicznych. To oczywiście wszystko spekulacje i domysły użytkowników urządzń Elektron. Jedno jest pewne że rok 2018 będzie przelomowy dla tej marki i napewno doczekamy się nowych pełnowymiarowych maszyn!

Na koniec kilka słow o procesorach efektów gdzie do tej pory ukazał się analogowy podłogowy przester monofoniczny / gitarowy Analog Drive oraz bardzo ciekawy stereofoniczny analogowy procesor efektów Analog Heat. Zbudowany w obudowaie znanej z Digitakt i Digitone oferuje 8 torow syngnałowych przesterów i nasycenia, zaawansowany analogowy multimode filtr oraz LFO i korekcję. Po dogłębnej analizie okazuje się że jest to urządzenie o ogromnych mozliwościa ksztaltowania dzwięku i w zasadzie nie ma konkurencji narynku zarówno w aspekcjie funkcjonalnym jak i cenowym. Analog Heat to także interface Audio USB oraz "procesor VST" ktory mozna uruchamiać w aplikacji DAW. Ta grupa urządzeń Elektron obecnie zawiera: 

 • Analog Heat (nowość lipiec 2018) Analog Heat MKII 
 • Analog Drive

UPDATE: 21.01.2019 Elektron przedstawia najnowszy produkt , a być może serię produktów MODEL:SAMPLES i jest przenośny 6 sciezkowy sampler groovebox o wadze 1 kg z zasilaniem bateryjnym. Juz dzisiaj wiadomo że maszyna to zpowiedz zupełęnie noewj serii mobilnych istrumentów Elektron.

 • Model:Samples

 

Na koniec kilka słów, które pojawił się w naszym serwisie jako recenzja sprzętu Octatrack MKI a ktore to idalnie oddają charakter instrumentow i maszyn Elektron: 

"Pierwsze kilka miesięcy to męka. Dalsze kilka miesięcy to trud. A na końcu jest też źle: jest tyle pomysłów że nie wiadomo co właściwie robić, tyle ustawień, zwłaszcza z innymi sprzętami, że korci ciągle, żeby na nowo zmieniać. Co jest lepsze niż octatrack? nie, nie dwa octatracki bo to przepala procka w mózgu. Oczywiście jest dużo marzeń jak mógłby być jeszcze lepszy. Ale umówmy się chodzi o muzykę, bit, eksperyment, lajw, frajdę. Sprzęt robi z humanistów nowy typ nerda. Elektroniarze i elektroniary świata do dzieła ;)"

Firma Skylark Records jest oficjalnym przedstawicielem/dystrybutorem produktów Elektron w polsce. Wszystkie instrumenty Elektron są dostępne w ciągłej sprzedaży. W siedzibe naszej firmy posiadamy wszystkie modele syntezatorow i maszy Elektron do tetstów, jest także możliwość przetestowania maszyn w domu lub własnym studio. Zapraszamy do kontaktu. 

Produkty prezentowane w tym artykule

Elektron Monomachine SFX-60+

Elektron Monomachine SFX-60+

Nowy Syntezator mono Elektron Monomachine SFX60+ Syntezator BeatBox, 6 rodzajów syntezy, 6-śl ...

Więcej
Elektron Machinedrum SPS-1 MKII

Elektron Machinedrum SPS-1 MKII

Machinedrum SPS-1 MKII, to połączenie jedynego w swoim rodzaju syntezatora perkusyjnego i aranżer ...

Więcej
Elektron Machinedrum SPS-1 UW+ MKII

Elektron Machinedrum SPS-1 UW+ MKII

Machinedrum SPS-1 UW+ MKII posiada wszystkie cechy Machinedrum SPS-1 MKII, ale dodatkowo został w ...

Więcej
Elektron OCTATRACK DPS-1

Elektron OCTATRACK DPS-1

Octatrack DPS-1 Elektron - Nowy ośmiośladowy sampler z rewolucyjnymi rozwiązaniami real-time stretch ...

Więcej
Elektron Analog Rytm

Elektron Analog Rytm

Elektron Analog Rytm - nowy 8 głosowy analogowy synth typu drum machine z samplerem Firma Elektron ...

Więcej
Elektron Analog Four MKII

Elektron Analog Four MKII

Analog Four MkII firmy Elektron to nowa odsłona jednego najlepszych syntezatorów ostatnich 5 ...

Więcej
Elektron Analog Rytm MKII

Elektron Analog Rytm MKII

Analog Rytm MKII to znany bardzo dobrze 8 głowsowy drummachine oraz sapmpler tym razem w nowej odsło ...

Więcej
Elektron Octatrack MKII

Elektron Octatrack MKII

Elektron Octatrack MKII to performance sampler oparty na Octatrack DPS1 zaprojektowany z myślą o wys ...

Więcej
Elektron Digitakt

Elektron Digitakt

Elektron Digitakt najnowszy ośmiogłosowy kompaktowy sampler i cyfrowy drummachine z pełną integ ...

Więcej
Elektron Digitone

Elektron Digitone

Elektron Digitone 8 głosowy cyfrowy syntezator FM, 4 operatory z ośmioma algorytmami FM /track ...

Więcej
Elektron Analog Heat

Elektron Analog Heat

Analog Heat najnowszy procesor efektow Elektron zawierający 8 analogowych efektów o ...

Więcej
Elektron Analog Drive

Elektron Analog Drive

Elektron Analog Drive to nowy analogowy efekt podłogowy distortion dedykowany dla gitar oraz monosyn ...

Więcej
Elektron Analog Four

Elektron Analog Four

Elektron przedstawia najnowszą maszynę: Analog Four sytezator analogowy z cyfrowym sterowaniem. Po r ...

Więcej
Elektron Analog Heat MkII

Elektron Analog Heat MkII

Analog Heat MKII to odświeżony najnowszy procesor efektow Elektron zawierający 8 anal ...

Więcej
Elektron Model:Samples

Elektron Model:Samples

Elektron Model Samples Sampling Production Workstation. Model Sample to kompaktowych rozmiaró ...

Więcej